4. PKO Półmaraton Wielka Pętla Izerska już za nami. Dzięki biegaczom Klaudia odzyska wzrok ZDJĘCIA

Rafał Święcki
Prawie 1000 biegaczy wystartowało w dwóch biegach górskich zorganizowanych w sobotę w Górach Izerskich w Szklarskiej Porębie. 800 zawodników przebiegło 21-kilometrową trasę 4. PKO Półmaratonu Wielka Pętla Izerska. Dystans 10 kilometrów, w biegu PKO Mała Pętla Izerska, pokonało prawie 200 osób. Rafał Święcki
4. PKO Półmaraton Wielka Pętla Izerska. Prawie 1000 biegaczy wystartowało w dwóch biegach górskich zorganizowanych w sobotę w Górach Izerskich w Szklarskiej Porębie. 800 zawodników przebiegło 21-kilometrową trasę 4. PKO Półmaratonu Wielka Pętla Izerska. Dystans 10 kilometrów, w biegu PKO Mała Pętla Izerska, pokonało prawie 200 osób.

Najszybciej na mecie biegu głównego zameldował się Hubert Wierdak, nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Korczynie w województwie podkarpackim. Przebiegnięcie 21 kilometrów zajęło mu 1 godzinę, 14 minut i 35 sekund.
- Trasa ciężka, ale bardzo malownicza. Podobało mi się, choć przy końcówce były ostre zbiegi – powiedział na mecie triumfator biegu.
Małą Pętlę Izerską z czasem 39 minut i 40 sekund wygrał Kamil Makoś, zawodowy żołnierz 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.

4. PKO Półmaraton Wielka Pętla Izerska

Wśród pań najszybsza na dystansie 21 km była Ania Rostkowska z Lwówka Śląskiego z czasem – 01:22:45. 44 minuty i 22 sekundy zajęło pokonanie 10 kilometrów Elżbiecie Kowalewskiej ze Zgorzelca.

Dzięki biegaczom Klaudia odzyska wzrok

W 4. PKO Półmaratonie Wielka Pętla Izerska wystartowała drużyna głównego patrona imprezy – PKO Banku Polskiego.
Marcin Hordecki z sekcji biegowej PKO Banku Polskiego trasę półmaratonu w Górach Izerskich pokonał już po raz trzeci. Rekordu życiowego w tym roku nie pobił, ale jest zadowolony ze startu.

- Udała się charytatywna akcja, którą organizujemy przy okazji każdego biegu sponsorowanego przez bank. W Szklarskiej Porębie biegliśmy, by pomóc Klaudii – mówi Hordecki.

Wielu zawodników wyruszyło na trasę z przypiętymi do koszulek karteczkami z napisem „biegnę dla Klaudii”. Ich zaangażowanie zostało przeliczone na konkretne wsparcie finansowe. Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże 20 tysięcy złotych darowizny na leczenie chorej 15-latki.

Jeleniogórzanka od urodzenia cierpi na retinopatię wcześniaczą. To uszkodzenie siatkówki oka można leczyć komórkami macierzystymi, ale najlepsi specjaliści wykonują zabiegi w Chinach. Klaudia widzi teraz bardzo słabo, pisze i czyta alfabetem Braille`a. Samodzielnie nie wychodzi z domu.
- Cieszymy się bardzo, że dzięki wsparciu banku PKO córka poleci do kliniki w Pekinie. Wylatujemy do Chin już we wtorek. Spędzimy tam dwa tygodnie - mówi Ewelina Kwiecińska, mama Klaudii. – Kuracja polega na podaniu komórek macierzystych w kręgosłup pacjenta. Dzięki niej, szansa na poprawę wzroku Klaudii jest naprawdę znacząca – dodaje pani Ewelina.
Lekarze twierdzą, że po zabiegu wzrok dziewczynki może poprawić się o ok. 30 procent. Będzie mogła widzieć w miarę wyraźnie na odległość półtora metra.
- To na pewno poprawi komfort jej życia – dodaje pani Ewelina.