Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skorzystaj z pomocy prawnika! W piątek dyżur eksperta w redakcji w Starogardzie!

Redakcja
Rozmowa z Cezarym Śpiewakiem-Dowbórem, ekspertem ds. odszkodowań w Kancelarii Prawnej Mikolcz i Wspólnicy

W jakich sytuacjach poszkodowany może dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia?
Każdy, kto doznał uszkodzeń ciała lub wywołano u niego rozstrój zdrowia, ma prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę od osoby odpowiedzialnej za zdarzenie lub jej ubezpieczyciela. Sprawy, które prowadzimy w naszej kancelarii, to najczęściej kolizje i wypadki drogowe. Ale nie tylko. Bardzo często można żądać odszkodowania bezpośrednio od pracodawcy, który jest odpowiedzialny za wypadek przy pracy. Warto dodać, że przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu prawie w każdym przypadku. Możliwe do uzyskania są bardzo wysokie sumy, o których poszkodowany bez pomocy prawnika nigdy by się nawet nie dowiedział. Świadomość prawna społeczeństwa wpływa na ilość spraw o odszkodowania. W ostatnich latach coraz więcej pojawia się spraw związanych na przykład z wypadkami polegającymi na poślizgnięciu się na śliskiej lub uszkodzonej nawierzchni chodnika. Katalog możliwych okoliczności zdarzenia, w związku z którym można dochodzić odszkodowania, jest nieograniczony. Zawsze po wypadku warto skontaktować się z prawnikiem, aby dowiedzieć się, czy w związku z konkretnym wypadkiem należy się odszkodowanie.

Czego może żądać poszkodowany?
Prawo stanowi, że osoba lub przedsiębiorstwo odpowiedzialne za wypadek musi naprawić szkodę wyrządzoną poszkodowanemu. Naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł (na przykład został zniszczony samochód i odzież poszkodowanego) oraz korzyści, których nie osiągnął (np. poszkodowany w wyniku wypadku doznał złamania nogi i przez trzy miesiące nie mógł pracować w swoim przedsiębiorstwie budowlanym). Poszkodowanemu, który doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, należy się zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę. Najczęściej jest to największy element wszystkich świadczeń odszkodowawczych.

Od czego zależy wysokość zadośćuczynienia?
Wysokość zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę zależy od wszystkich aspektów sprawy, w tym rodzaju doznanych obrażeń, stopnia natężenia cierpień fizycznych i psychicznych oraz ich długotrwałości, nasilenia bólu, długości leczenia, wieku poszkodowanych i wielu innych czynników. W przypadku początkowo pozornie niedużych obrażeń ciała to przynajmniej kilka tysięcy złotych, a często kilkanaście tysięcy złotych. Przy poważniejszych obrażeniach ciała zadośćuczynienie pieniężne za doznaną wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Poszkodowanemu należy się również zwrot kosztów leczenia (między innymi wizyt u lekarzy, zakupu leków, przejazdów do lekarzy, zakupu sprzętu ortopedycznego i środków opatrunkowych oraz kosztów dodatkowej opieki).

Więcej odpowiedzi znajdziesz w piątkowym "Dzienniku Kociewskim".

Przyjdź na dyżur eksperta
Ekspert będzie udzielał porad dla poszkodowanych w wypadkach w piątek, 6 kwietnia w godz. 10-11 w siedzibie redakcji przy ul. Gimnazjalnej 1. Kancelaria Prawna Mikolcz i Wspólnicy udziela darmowych porad prawnych dla poszkodowanych w wypadkach. Aby umówić się na bezpłatne spotkanie z prawnikiem należy zadzwonić pod nr 58 573 17 34 lub napisać na [email protected]. Więcej o odszkodowaniach na www.mikolcz-odszkodowania.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto