Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świdnica i Trutnov jako inicjatorzy rozwoju turystyki pogranicza

UM Świdnica
Cykl konferencji turystycznych, spotkań branżowych, szkolenia, praktyczne warsztaty, prezentacje wytwórców regionalnych, nowe materiały promocyjne, Kongres Turystyki Polsko-Czeskiej to tylko część działań, które Świdnica i Trutnov podejmują, by móc wzmacniać swoje gminy w oparciu o rozwój turystyki polsko-czeskiego pogranicza.

We wtorek, 12 marca w Trutnovie odbyła się konferencja inaugurująca trzyletni polsko-czeski projekt „Turystyka wspólna sprawa”, którego liderem jest miasto Świdnica, a partnerem finansowym zaprzyjaźniony z nią od lat - Trutnov.
- Napisaliśmy ten projekt przede wszystkim po to, by zacząć współpracować na rzecz rozwoju turystyki pogranicza w większym niż dotychczas gronie. By o turystyce nauczyć się myśleć szerzej – biorąc pod uwagę także możliwość dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi oraz czerpanie z tego wzajemnych zysków. Chcemy poprzez ten projekt uświadomić, że turystyka to system naczyń połączonych i powiązanych, wzajemnie na siebie oddziałujących. Wiele osób ze społeczeństwa, także z branży turystycznej, wciąż tego nie rozumie. Nie rozumie, że turystyka to naprawdę wspólna sprawa! – mówiła podczas inauguracji w Trutnovie Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Turystyka jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin społeczno-gospodarczych. Ten progres widoczny jest także na pograniczu, o czym świadczą realizowane transgraniczne polsko-czeskie projekty, wpływające na zwiększenie ruchu turystycznego i tworzenie nowych produktów turystycznych.

- Pomimo wielu działań w tym zakresie, proces zarządzania turystyką transgraniczną nadal nie ma charakteru holistycznego, a na polsko-czeskim pograniczu wciąż istnieje wiele barier i problemów blokujących rozwój tej dziedziny gospodarki. Jednym z nich jest współpraca. Na jej niewystarczającą jakość i intensywność skarżą się m.in. przedsiębiorcy, pracownicy informacji turystycznych, lokalnych organizacji turystycznych czy samorządów gospodarczych i terytorialnych. Bariery rozwojowe związane z niedostateczną współpracą stanowią także: niewłaściwie pojmowana konkurencyjność, duże rozproszenie branży, brak integracji instytucji i społeczności działających na rzecz turystyki, słaba znajomość przez podmioty z Czech i Polski funkcjonowania wzajemnych systemów polityki turystycznej realizowanej po obu stronach pogranicza, legislacji z nią związanych oraz kierunków jej rozwoju – mówiła Sylwia Osojca-Kozłowska, zapowiadając wokół jakich problemów koncentruje się projekt.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto