Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzięki adopcji remontują lokomotywy

Redakcja
Już ponad 4 lata Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej realizuje projekt "Adoptuj Parowóz", wzorowany na adopcji w ogrodach zoologicznych, a mający za zadanie włączenie w proces opieki nad zabytkami osoby zainteresowane ochroną i konserwacją zabytków kolejnictwa, jednocześnie jest to okazja do oryginalnej promocji poprzez kulturę.

Program cieszy się popularnością, a dzięki „rodzicom adopcyjnym” lokomotyw proces konserwacji zebranych zabytków jest dużo bardziej intensywny. Ponadto odciąża budżet Muzeum, który w obecnej rzeczywistości nie jest w stanie w pełni odremontować posiadanej kolekcji.

Dotychczas dzięki akcji adopcyjnej udało się już wyremontować ponad 10 obiektów w tym: parowozy, elektrowóz oraz wagon cysternę.

Bardzo ciekawie przedstawiają się historie rodziców adopcyjnych, kierowani zupełnie różnymi pobudkami. Wśród rodziców adopcyjnych jest wiele osób prywatnych. Na przykład pewne polsko-niemieckie małżeństwo zaadaptowało 2 parowozy Ty2-38 oraz Ty2-1169 - które są symbolem ich polsko niemieckiego małżeństwa, gdyż
parowozy te były produkowane również w Niemczech i pracowały tam z oznaczeniem Br.
Kolejna "Mama" parowozu to Pani Barbara z Wrocławia - która adoptowała w prezencie na urodziny dla syna parowóz Ty43-23 i był to z pewnością jeden z oryginalniejszych prezentów jakie otrzymał w życiu.
Prof. Janusz Boratyński z Wrocławia, kierownik projektu NeoLek, zajmującego się badaniami nad lekarstwem na raka, został "ojcem" Tki3-26 na przełomie w 2012r. Pociąg kojarzy mi się z wolnością - mówi. - Jako dziecko mieszkałem w zniszczonym podczas wojny Wrocławiu, pełnym szczurów i rumowisk. Na wakacje jeździliśmy parowozem na Podlasie, gdzie było mnóstwo pięknych, otwartych przestrzeni. Swój parowóz Tki3-26 z 1903 r. zobaczył na zdjęciu z parady w Wolsztynie.Jechał w kłębach dymu, a trzy semafory wskazywały "stój" - opowiada. - To jest symbol mojej zawodowej działalności. Wiele razy realizowałem różne pomysły, mimo że inni stawali okoniem. Dzięki temu teraz jestem bogatym człowiekiem i prowadzę dwa ważne projekty.Profesor pracuje już na tym aby nie
poprzestać na zewnętrznym odmalowaniu ,a przywrócić ten parowóz do ruchu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzice.naszemiasto.pl Nasze Miasto