Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne osoby z tytułem Zasłużony dla Świdnicy

materiał informacyjny
Zasłużony dla Świdnicy. Wręczono kolejne wyróżnienia
Zasłużony dla Świdnicy. Wręczono kolejne wyróżnienia UM Świdnica
Osoby, które szczególnie angażują się w życie Świdnicy są honorowane tytułem Zasłużonych dla Miasta. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej wyróżnienie odebrali Krystyna Lasek i Zygmunt Zelek.

Wniosek o uhonorowanie Krystyny Lasek złożył Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Zarząd Hospicjum w Świdnicy. Wskazano w nim zaangażowanie, wkład pracy i podejmowane inicjatywy na rzecz poszanowania i ochrony praw oraz poprawy jakości i godnego życia osób starszych, a także za rekomendowanie kierunków funkcjonowania w zakresie niedyskryminującego, spójnego i skoordynowanego systemu działań skierowanych na tworzenie przestrzeni publicznej przyjaznej osobom starszym.

Krystyna Lasek jest wieloletnią działaczką społeczną. W latach 90-tych tworzyła i działała na rzecz Stowarzyszenia Inicjatywa Wobec Zagrożeń „ANAN”. W 2007 roku współtworzyła Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku i jest jego wieloletnim prezesem. Zaangażowanie pani Krystyny w tworzenie i działalność Świdnickiego Uniwersytetu jest nie do przecenienia. W 2015 roku była pomysłodawczynią utworzenia Regionalnej Kolacji na Rzecz Zdrowego Starzenia, w której aktywnie uczestniczy z ramienia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W projekt ten zaangażowanych jest wiele gmin, stowarzyszenia i Społeczna Akademia Nauk. Jest współzałożycielką działającej od 2015 roku Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Od 2016 roku Krystyna Lasek jest członkiem Rady do spraw Polityki Senioralnej na kadencję 2016-2020. Jest to organ opiniodawczo-doradczy Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rekomendujący kierunki funkcjonowania w zakresie niedyskryminującego, spójnego i skoordynowanego systemu działań skierowanych na tworzenie przestrzeni publicznej przyjaznej osobom starszym.

Krystyna Lasek znana jest także ze swojej wieloletniej działalności jako dyrektor Zespołu Szkół Medycznych w Świdnicy. Związana była ze szkołą ponad 40 lat. Była jej uczennicą, potem nauczycielką, wreszcie dyrektorką. W samych superlatywach i z sympatią wspominają ją zarówno uczniowie jak i współpracownicy. Przeprowadziła szkołę przez wiele zmian, dbając zarówno o jej rozwój, jak i dobro uczniów. W latach 2001-2008 była pełnomocnikiem dziekana oddziału zamiejscowego w Świdnicy Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Zygmunt Zelek urodził się w 1940 roku na Syberii w miejscowości Kalucze Irkucka Obłast. W czerwcu 1946 roku wraz z rodzicami i młodszą siostrą powrócił do Polski. Na początku zamieszkał w miejscowości Stare Polaszki, powiat Kościerzyna na Pomorzu Gdańskim, a następnie w 1951 roku w Bystrzycy Dolnej w powiecie świdnickim. Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej pracował w Zakładach Wytwórczych Aparatury Precyzyjnej na stanowisku kierownika. Następnie w Lidze Obrony Kraju na stanowisku instruktora strzelectwa sportowego w powiecie świdnickim. W 1989 roku wstąpił do Związku Sybiraków i nadal jest jego aktywnym członkiem. Od 2000 roku jest Prezesem Związku Sybiraków Koło Ziemi Świdnickiej. Od wielu lat czynnie uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą świdnickich szkół przedstawiając sytuację Polaków zesłanych na Syberię. Zawsze pomocny w różnych ludzkich sprawach. Odznaczony miedzy innymi: srebrnym i złotym krzyżem zasługi.

O nadanie tytułu Zasłużony dla Miasta Świdnicy wystąpił Związek Sybiraków Oddział Wałbrzych Koło Ziemi Świdnickiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzegom.naszemiasto.pl Nasze Miasto