Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osiedle mieszkaniowe i miejsce wypoczynku w miejscu ruin po fabryce Sileny

red.
To bardzo dobra wiadomość dla miasta. Po wielu latach starań władz miasta, mozolnym porządkowaniu kwestii prawnych, doprowadzenia do wyznaczenia syndyka masy upadłości, ruiny po dawnych zakładach lniarskich w Świebodzicach zostały sprzedane. Inwestor udostępnił wczoraj wizualizację terenu. W miejscu ruin powstaną piękne budynki z mieszkaniami w stylu nawiązującym do przemysłowej architektury, kawiarnie, zieleń, fitness, inne ciekawe usługi. Będzie też jeden obiekt handlowy.

Dawne zakłady lniarskie to kawał historii Świebodzic, zostały założone jeszcze w XIX wieku przez rodzinę von Kramsta. W latach 60-80-tych ub. wieku zakład prosperował bardzo dobrze, produkcja szła na eksport. Od lat 90-tych zaczęły się problemy, a gwoździem do trumny był zakup zakładów przez spółkę Eurolen, która pozostawiła obiekt z długami, a sama rozpłynęła się we mgle. Do dziś są niezapłacone wierzytelności, m. in. na rzecz miasta, ZUS i innych podmiotów.

Zakład zaczął chylić się ku upadkowi, złomiarze rozkradli wszystkie metalowe elementy. Wielokrotnie dochodziło do zawaleń uszkodzonych budynków, było kilkadziesiąt pożarów. Jedna osoba znalazła w gruzach śmierć – właśnie poszukiwacz złomu.
Władze miasta od długiego czasu zabiegały o doprowadzenie do sprzedaży porzuconego majątku. Wnioski miasta o ogłoszenie upadłości były dwukrotnie odrzucane przez sąd. Dopiero gdy w 2017 roku samorząd zabezpieczył finansowo wniosek o upadłość – sąd przyjął go do rozpatrzenia i wyznaczył syndyka.

Pierwszy ogłoszenie o sprzedaży Sileny ukazało się na przełomie stycznia i lutego tego roku.

Zainteresowania dużego nie było, ale w końcu pojawił się inwestor, z którym rozpoczęto negocjacje. Zakończyły się one sukcesem. 26 września 2018 r. podpisany został akt notarialny sprzedaży Sileny – za 1,1 mln zł.

Nabywcą jest polska spółka. Inwestor realizuje głównie obiekty komercyjne – parki handlowe, ale także budynki mieszkaniowe wielorodzinne. Mają swoje obiekty m. in. w Łodzi, Warszawie.

Sprzedaż ruin oznacza także realne wpływy do budżetu miasta z tytułu podatku od nieruchomości.

Zawiedzeni będą natomiast filmowcy, którzy zjeżdżali do Świebodzic właśnie po to, by w ruinach urządzać plany filmów. Kręcono tu m.in. Zimną wojnę czy Miasto 44.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzegom.naszemiasto.pl Nasze Miasto