Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Parku Młodzieżowego. Co najmniej 314 drzewa pod topór, w tym piękne robinie akacjowe

UM/ Zdjęcia użyczone
Z inwentaryzacji dendrologicznej, przeprowadzonej dla Urzędu Miejskiego w Świdnicy przez firmę EDEN, wynika, że aż 717 drzew w Parku Młodzieżowym jest do wycięcia. Do tzw. zabiegów pielęgnacyjnych jest osobna pula - blisko 1000 drzew. - Czy urzędnicy zamierzają wyciąć 1/4 zasobów parku? Bo jeśli tak to nie będzie to rewitalizacja, a barbarzyństwo – pytają świdniczanie. W mieście zawiązała się już nieoficjalna grupa, która zbiera podpisy pod petycją by ratować ten piękny park.

Wątpliwości mieszkańców jest wiele. Pytają dlaczego Urząd Miejski zlecił dwie inwentaryzację (pierwsza, wykonana w 2018 roku przez firmę iKROPKA, zawierała zupełnie inne wskazania i uzyskała pozytywną decyzję konserwatora zabytków), a wskazano w niej dużo mniej drzew do wycięcia.

- Rzeczniczka urzędu twierdziła, że drzewa będą wycinane z powodów bezpieczeństwa. A to nieprawda! W inwentaryzacji jest napisane, że większość trafi pod topór ze względów kompozycyjnych. I dlaczego do wycięcia są piękne robinie akacjowe, potężne, które rosną z tyłu za starym PKS-em. To są drzewa miododajne, bardzo ważne np. dla pszczół i owadów zapylających! - pytają.
Odpowiedź urzędu: nic jeszcze nie jest pewne
Oto odpowiedź Magdaleny Dzwonkowskiej, rzecznika prasowego Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Zgodnie z decyzją konserwatora zabytków miasto otrzymało zgodę na wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych na około 700 drzewach. Pozwoli to nam na ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy tego zadania Rozpoczęcie prac pielęgnacyjnych w drzewostanie parkowym planowane jest późną jesienią.
Przypomnę, że park ten wpisany jest do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego, dlatego też wszystkie prowadzone w nim prace i wcześniej przygotowane dokumenty i projekty wymagają decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Nie otrzymaliśmy jeszcze decyzji na wycinkę drzew. Zgodnie ze złożonym wnioskiem zaproponowano do usunięcia ze względów sanitarnych 175 chorych drzew oraz 129 zagrażających bezpieczeństwu, czyli wypróchniałych, obumarłych.
Pierwsza inwentaryzacja przygotowana w maju 2018 roku była wersją roboczą sporządzoną na potrzeby koncepcji zagospodarowania, do wniosku o dofinansowanie na modernizację Parku Młodzieżowego. Dokumentacja sporządzona przez pana Edmunda Steckiewicza zweryfikowała poprzednie opracowanie, w którym stwierdzono błędy oznaczeniowe w zakresie rodzajów i gatunków drzew oraz braki inwentaryzacyjne w ilości 72 sztuk. Dodać należy, że z uwagi na bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne, czyli suszę w ubiegłym roku, zaktualizowany został również stan fitosanitarny drzew. Ponadto, w pierwszej koncepcji nie był ujęty Program Gospodarowania Drzewostanem, który pozwala nam oszacować wartość prac pielęgnacyjnych.
W inwentaryzacji przygotowanej przez pana Steckiewicza podano PROPOZYCJĘ usunięcia 717 drzew. Urząd zwrócił się do konserwatora zabytków o wydanie zgody na usunięcie 304 drzew (175 - względy sanitarne + 129 - względy bezpieczeństwa). Dopiero po przygotowaniu projektu zagospodarowania zieleni, który jest teraz w trakcie opracowywania, będziemy mogli zgłosić ilość drzew do usunięcia ze względów kompozycyjnych. I na to również Urząd będzie musiał otrzymać decyzję konserwatora.
Zaproponowane do wycięcia dwie robinie akacjowe zagrażające bezpieczeństwu osób spacerujących w parku. Posiadają one liczne wady, m.in. wyniesienia w obrębie szyi korzeniowych, odchylone są od pionu, co może skutkować nagłą i niekontrolowaną utratą statyki. W dużej części ich konary są obumarłe. Stanowią one zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. W projekcie zagospodarowania zieleni uwzględnione zostaną nasadzenia roślin miododajnych oraz planowane jest na terenie dawnych kortów założenie łąki kwietnej, która również spełnia taką funkcję.

Przypomnijmy. Ponad 7 milionów złotych Świdnica otrzyma na rewitalizację Parku Młodzieżowego. Inwestycja obejmie całą powierzchnię, czyli prawie 11 hektarów. Przygotowana koncepcja zieleni zakłada odtworzenie cennego historycznego i przyrodniczego układu kompozycyjnego. Zachowany ma zostać leśny charakter parku, pojawią się nowe nasadzenia drzew i krzewów. W planach jest również utworzenie polany wypoczynkowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto