Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świdnica: Dyskutowali o przeniesieniu IV LO do III LO

Redakcja
03 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie z radami pedagogicznymi III i IV Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Na zaproszenie dyrektorów obu placówek, starosty Zygmunta Worsy uczestniczyli w nim rodzice uczniów obu szkół.

Na spotkaniu po raz kolejny przedstawiano argumenty za przeniesieniem IV LO na ulicę Kościelną oraz starano się rozwiać wszelkie wątpliwości oraz odpowiedzieć na wszystkie nurtujące zebranych pytania. To nie jest łatwa decyzja. Odwlekaliśmy ją w czasie, ale dłużej nie możemy akceptować aktualnej sytuacji w powiatowej oświacie. Jeśli trudnych decyzji nie podejmiemy dzisiaj, to za kilka lat już nie będzie takiej możliwości. Nie stać nas dłużej na utrzymywanie wszystkich obiektów szkolnych ponieważ liczba uczniów w naszych szkołach spadła o połowę. Tymczasem subwencja oświatowa realizowana jest „na ucznia”– argumentował Stanisław Szelewa. Rozumiemy obawy nauczycieli, uczniów i rodziców. Lecz jeśli dzisiaj nie zgasimy tego płomienia to za kilka lat naszą oświatę czeka drastyczne zwalnianie nauczycieli i brak środków na utrzymanie takiej bazy dydaktycznej. To ostatni dzwonek alarmowy i jeśli go dzisiaj prześpimy to za jakiś czas czeka nas kompletna katastrofa – mówił Starosta Zygmunt Worsa. Podczas spotkania padało wiele argumentów „za” i „przeciw” przenoszeniu IV LO na ulicę Kościelną. Liczba gimnazjalistów stale spada i spadać będzie nadal, liczba nauczycieli utrzymuje się na stałym poziomie, natomiast koszty utrzymania budynków rosną. To smutna prawda, ale liczby i statystyki nie kłamią. Podobna sytuacja ma już miejsce w ościennych powiatach i będzie się jeszcze pogłębiać – wyjaśnia Stanisław Szelewa.
Dla porównania wszystkie gimnazja w powiecie świdnickim w 2004 roku opuściło 2364 absolwentów, a w tym będzie ich tylko 1369.
Na spotkaniu wielokrotnie padały pytania: Dlaczego akurat to IV LO jest przenoszone na ulicę Kościelną? Dlaczego zmiany nie dotykają pozostałych świdnickich ogólniaków? III LO ma największe tzw. koszty stałe przeliczane na jednego ucznia, czyli koszty utrzymania budynków, ich ogrzania, niezbędnych remontów, wynagrodzenia administracji, itp. Spowodowane jest to między innymi tym, że III ogólniak ma najwięcej pustych budynków lub takich, które są wykorzystywane w niewielkim stopniu. Aby budżet szkoły został „domknięty” co roku musimy dokładać do niego coraz większe kwoty. W roku ubiegłym było to ponad 650 tys. złotych – wyjaśnia Starosta Świdnicki. Jeśli teraz nie zapanujemy nad tą sytuacją to niedługo więcej funduszy będziemy musieli przeznaczać na ogrzanie budynku, jego sprzątanie niż na kształcenie uczniów – dodaje Stanisław Szelewa. Wiemy, że decyzja jest trudna i niepopularna, ale wbrew pozorom uczniowie i nauczyciele skorzystają na niej. Nauczyciele nie stracą pracy a powiat będzie mógł przeznaczać więcej pieniędzy na kształcenie młodzieży niż na utrzymanie budynków. Najsmutniejsze w tej całej sytuacji jest to, że niektóre osoby próbują zbić polityczny kapitał na kanwie zmian oświatowych. Niestety, ale do partykularnych celów politycznych wykorzystywani są uczniowie, nauczyciele i rodzice – podsumowuje Starosta Świdnicki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzice.naszemiasto.pl Nasze Miasto