MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy dawny szpital Zakonu Kawalerów Maltańskich w Mokrzeszowie znajdzie nowego właściciela? Ogłoszono przetarg na ten niezwykły obiekt

Paweł Gołębiowski
Dawny szpital Zakonu Kawalerów Maltańskich w Mokrzeszowie został wystawiony na sprzedaż
Dawny szpital Zakonu Kawalerów Maltańskich w Mokrzeszowie został wystawiony na sprzedaż Michał Jabłoński
Starostwo w Świdnicy ogłosiło ostatnio przetarg na sprzedaż niezwykłego obiektu – tzw. pałacu w Mokrzeszowie. Pałacem nazywany jest dawny szpital Zakonu Kawalerów Maltańskich. Ogromny, górujący nad Mokrzeszowem (przed II wojną światową Kunzendorf) gmach zna chyba każdy, kto przejeżdżał przez tę miejscowość drogą krajową nr 35.

Szpital z czerwonej cegły został wybudowany w latach 1860-1880 w stylu neogotyckim. Otacza go park.

„Starosta Świdnicki ogłasza I przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż prawa własności nieruchomości, stanowiącej własność Skarbu Państwa, położonej w Gminie Świdnica, oznaczonej ewidencyjnie jako dz. 2234 (zabudowana zespołem pałacowo-parkowym) o powierzchni 2,493 ha, obręb Mokrzeszów.” - czytamy w ogłoszeniu.

Niezwykła historia szpitala w Mokrzeszowie

Gmach w Mokrzeszowie jest niezwykłym obiektem. Budowla powstała, jako szpital Zakonu Kawalerów Maltańskich prowincji śląskiej. Podczas I wojny światowej mieścił się tam szpital dla pilotów, a od 1918 roku w murach „pałacu” urządzono sanatorium.
Niektórzy twierdzą, że szpital w Mokrzeszowie związany był też z powołanym w 1936 roku stowarzyszeniem Lebensborn (Źródło życia). Na terenie obiektu miały mieszkać kobiety czystej krwi aryjskiej, które były w ciąży z wyselekcjonowanymi mężczyznami. Po urodzeniu opiekowały się niemowlętami, które później oddawano rodzinom adopcyjnym w Rzeszy.
Informacje o tym, że w Mokrzeszowie istniała „wylęgarnia Aryjczyków” nigdy jednak nie zostały potwierdzone.

Po II wojnie światowej, do 1947 roku, w dawnym szpitalu stacjonowała Armia Radziecka, później były tam szkoły rolniczo-ogrodnicze, Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Rolniczego, i Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Kadr Administracji Państwowej.

Cena za niezwykły obiekt to około 2,5 mln zł

W latach 90. XX wieku został sprzedany, ale nabywca nie zrealizował planu stworzenia luksusowego hotelu i obiekt powrócił do Skarbu Państwa.

Podejmowano próby sprzedania go, jednak m.in. w 2022 roku na zabytkowy gmach nie było kupca.
Teraz cena wywoławcza nieruchomości wynosi 2 471 000 zł. Jest jednak bonifikata w związku z tym, że część nieruchomości wpisana jest do rejestru zabytków.

„Wadium wynosi – 250 000,00 zł.
Wadium nabywcy zostanie zaliczone w poczet ceny sprzedaży nieruchomości, pozostałym oferentom wadium zostanie zwrócone. Wadium musi znaleźć się na koncie Powiatu Świdnickiego nr 61 1560 0013 2400 1240 2786 0002 do dnia 24.07.2024 r
Wadium wpłacone po tym terminie nie uprawnia do brania udziału w przetargu. Wadium nabywcy zostanie zaliczone na poczet ceny nabycia, a pozostałym uczestnikom przelane na ich konta niezwłocznie po przetargu.
Przetarg odbędzie się w dniu 31.07.2024 r. o godz. 10.00 w pok. nr 308, III p. w Starostwie Powiatowym w Świdnicy.” – poinformowano w ogłoszeniu starostwa.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzice.naszemiasto.pl Nasze Miasto