Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy szkoła może odwołać zajęcia z powodu upału? Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy oświatowe. Jest jeden warunek

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Lekcje mogą zostać odwołane z powodu upału, w momencie gdy wszystkie inne sposoby niwelujące skutki wysokich temperatur, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
Lekcje mogą zostać odwołane z powodu upału, w momencie gdy wszystkie inne sposoby niwelujące skutki wysokich temperatur, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Obraz autorstwa Freepik
Nadciąga fala upałów. Lekcje w szkołach trwają jeszcze do piątku, w związku z tym pojawia się pytanie, czy można odwołać zajęcia z powodu wysokiej temperatury. Niektórzy zastanawiają się też, czy lekcje mogą zostać skrócone. Sprawdźcie, co na ten temat jest napisane w przepisach prawa oświatowego.

Spis treści

Można odwołać lekcje z powodu upału?

W przepisach oświatowych nie została podana górna granica temperatury, która wskazywałaby na możliwość odwołania zajęć. W rozporządzeniu ws. bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach została podana jedynie dolna granica: temperatura w klasach, gdzie odbywają się zajęcia, nie powinna wynosić mniej niż 18 stopni.

W dokumencie znajdziemy jednak zapis: „Dyrektor, za zgodą organu prowadzącego, może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeżeli wystąpiły na danym terenie zdarzenia inne niż określone w ust. 2a, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów” i jak uzasadniało – jeszcze wówczas MEN – w komunikacie opublikowanym w 2019 roku za zdarzenie zagrażające zdrowiu uczniów można uznać wysokie temperatury.

Odpowiedź na pytanie, czy można odwołać lekcje z powodu upału, brzmi więc: tak. Trzeba jednak wcześniej upewnić się, że wszystkie inne sposoby na przeciwdziałanie skutkom wysokim temperatur, zostały w placówce wdrożone.

Zajęcia w trakcie upałów. O tym muszą pamiętać dyrektor i nauczyciele

MEN podało jeden warunek: „Zawieszenie zajęć powinno być działaniem podjętym dopiero po wykorzystaniu innych sposobów zaradczych, niwelujących negatywne skutki wysokich temperatur”. O jakie sposoby chodzi? Zgodnie z ww. rozporządzeniem szkoła odpowiedzialna jest za bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach.

Jeśli więc temperatury na zewnątrz i w klasach są bardzo wysokie, dyrektor wraz z organem prowadzącym powinni zadbać o to, by uczniowie mogli bez ograniczeń uczestniczyć w zajęciach. Dobrym pomysłem będzie wyposażenie sal w:

  • wiatraki,
  • rolety,
  • dystrybutor wody pitnej,
  • klimatyzator.

Warto też, by nauczyciele przypominali uczniom o odpowiednim nawodnieniu i noszeniu nakryć głowy, w momencie gdy zajęcia odbywają się na zewnątrz (np. lekcje WF-u).

– Pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia, wietrzy się w czasie każdej przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć – czytamy w rozporządzeniu. Można więc zakładać, że w trakcie upałów sale powinny być wietrzone także w czasie lekcji.

Skrócone lekcje z powodu upału. To możliwe?

W rozporządzeniu ws. szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli uregulowano kwestię dotyczącą skrócenia lekcji w uzasadnionych przypadkach. Zajęcia mogą wówczas trwać 30 minut (zamiast 45), przy zachowaniu ogólnego tygodniowego czasu trwania zajęć edukacyjnych ustalonego w tygodniowym rozkładzie zajęć.

– Czas trwania poszczególnych zajęć edukacyjnych w klasach I–III szkoły podstawowej ustala nauczyciel prowadzący te zajęcia, zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć edukacyjnych ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć – czytamy w dokumencie.

Za taki przypadek można uznać ponadprzeciętnie wysoką temperaturę. Do skrócenia lekcji z powodu upałów doszło w 2019 roku w podszczecińskiej miejscowości Bezrzecze. Duże upały pojawiły się wówczas w całej Polsce na początku czerwca.

Źródła:

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. ws. bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach;
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. ws. szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli;
  • Komunikat MEN ws. zajęć w szkołach podczas upałów.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy szkoła może odwołać zajęcia z powodu upału? Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy oświatowe. Jest jeden warunek - Strefa Edukacji

Wróć na swiebodzice.naszemiasto.pl Nasze Miasto