Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrole na granicy ze Słowacją. Planujesz weekend w Tatrach? Straż Graniczna przypomina, że przekraczanie granicy w górach jest nielegalne

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 16 lat
Na granicy Polski ze Słowacją została wprowadzona tymczasowa kontrola. To środek mający na celu przeciwdziałanie nielegalnej migracji na tzw. szlaku bałkańskim. Chociaż decyzja obowiązuje na razie przez 10 dni, istnieje duże prawdopodobieństwo jej przedłużenia. W związku z tą decyzją Straż Graniczna przypomina, że przejścia graniczne w górach będą uznawane za nielegalne przekraczanie granicy.

Spis treści

Wprowadzono tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją

Od północy w środę, 4 października, wprowadzono tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją. Ta decyzja jest wynikiem zwiększonej aktywności tzw. szlaku bałkańskiego, który przechodzi przez Słowację i kończy się w Polsce.

Granica Polski
Planujesz wypad w Tatry? Bądź przygotowany na kontrole graniczne na granicy ze Słowacją. Od północy w środę (4 października) wprowadzono tymczasowe kontrole na granicy. Kontrole graniczne wprowadzono w związku z próbami nielegalnej migracji ze szlaku bałkańskiego. Andrzej Zgiet/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne

Kontrole graniczne wprowadzono w strefie Schengen. Granicę można przekraczać tylko przez wyznaczone przejścia. Dla podróżnych oznacza to, że nie można przekraczać granicy w innych miejscach, na przykład na górskich szlakach w Tatrach.

Przejścia graniczne dla ruchu drogowego objęte kontrolą:

  • Barwinek i Radoszyce (woj. podkarpackie),
  • Muszynka,
  • Piwniczna-Zdrój,
  • Jurgów i Chyżne (woj. małopolskie),
  • Korbielów i Zwardoń (woj śląskie)
Łysa Polana-Tatranská Javorina - przejście graniczne
Należy unikać innych miejsc, takich jak górskie szlaki w Tatrach, gdzie przekroczenie granicy będzie uważane za nielegalne.

CC BY-SA 4.0Maksym Kozlenko/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Kolejowe przejścia graniczne:

  • Łupków (Podkarpackie),
  • Muszyna (Małopolskie),
  • Zwardoń (Śląskie)

Wprowadzono także kontrole na pieszych przejściach granicznych, ale są one dostępne tylko dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich rodzin.

Przejścia piesze objęte kontrolą graniczną:

  • Ożenna (Podkarpackie),
  • Konieczna,
  • Leluchów,
  • Niedzica,
  • Łysa Polana,
  • Chochołów i Winiarczykówka (Małopolskie),
  • Ujsoły,
  • Bór,
  • Zwardoń i Jaworzynka (Śląskie)

Kontrole graniczne odbywają się tylko na kierunku wjazdowym do Polski i są wykonywane na podstawie analizy ryzyka. Kontrolowane są dokumenty tożsamości, takie jak dowody osobiste i paszporty.

Dlaczego wprowadzono kontrole na granicy ze Słowacją?

Szef MSWiA, Mariusz Kamiński, ogłosił wprowadzenie kontroli granicznych, ponieważ tzw. szlak bałkański stał się w ostatnich miesiącach bardzo aktywny, a jedna z jego odnóg prowadzi przez Słowację. Liczba nielegalnych migrantów zatrzymanych na terenie Słowacji wzrosła prawie o tysiąc procent. Część z tych migrantów trafia do Polski, a dalej do Niemiec i innych krajów Unii Europejskiej.

Warto podkreślić, że kontrola graniczna została wprowadzona na mocy kodeksu granicznego Schengen i ma na celu przeciwdziałanie nielegalnej migracji. Kontrole odbywają się na kierunku wjazdowym do Polski, aby jak najmniej uciążliwie przeprowadzać je dla obywateli Unii Europejskiej.

Łysa Polana-Tatranská Javorina - przejście graniczne
Po pierwszych dziesięciu dniach, na jakie zostały wprowadzone kontrole na granicy ze Słowacją, można je odnawiać na kolejne, nie dłuższe niż 20-dniowe okresy. W trybie pilnym maksymalny całkowity okres przywrócenia kontroli może wynosić dwa miesiące.

CC BY-SA 4.0Maksym Kozlenko/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Kontrola graniczna została wprowadzona na 10 dni, ale może być przedłużana przez kolejne okresy, które nie przekroczą 20 dni. W trybie normalnym wprowadzenie kontroli granicznej musi być zgłoszone do Komisji Europejskiej z czterotygodniowym wyprzedzeniem. Polska już wcześniej wprowadziła kontrole na swoich granicach wewnętrznych w strefie Schengen.

Jeśli planujesz podróż w okolice Tatr lub innych rejonów na granicy ze Słowacją, bądź świadomy wprowadzonych kontroli granicznych i przestrzegaj przepisów. To pomoże zachować płynność na granicy i uniknąć nieprzyjemności.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródła: PAP, turystyka.wp.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Kontrole na granicy ze Słowacją. Planujesz weekend w Tatrach? Straż Graniczna przypomina, że przekraczanie granicy w górach jest nielegalne - Strona Podróży

Wróć na swiebodzice.naszemiasto.pl Nasze Miasto