Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 97 lat zapraszają do klasycystycznego pałacu. Najstarsza instytucja kultury Wałbrzycha 6 grudnia 2023 obchodzi jubileusz!

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Wideo
od 16 lat
Na początku XX wieku, powstały istniejące do dziś dolnośląskie instytucje kultury, jedną z nich jest Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, którego początki sięgają 1908 roku. 6 grudnia 1926 roku Muzeum Regionalne przeniesiono do Pałacu Albertich i stało się ono instytucją kultury. W Mikołajki 2023 placówka zaprasza mieszkańców miasta i regionu na jubileusz 97-lecia przenosin. Zaplanowano niespodzianki!

6 grudnia 2023 - Muzeum porcelany w Wałbrzychu świętuje i zaprasza!

- Moglibyśmy świętować jubileusz związany z uruchomieniem w 1908 roku dawnego Muzeum Regionalnego, ale uważamy że szczególnie warto uczcić i przypominać datę 6 grudnia 1926 roku, kiedy Muzeum Regionalne przeniesiono do Pałacu Albertich, w którym rezyduje do dziś. Stało się wówczas placówką miejską i instytucją kultury. Jesteśmy najstarszą instytucją miasta działającą nieprzerwanie niemal przez wiek - mówi Jacek Drejer, dyrektor Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.

6 grudnia 2023 roku mija dokładnie 97 lat obecności naszego Muzeum w przepięknym Pałacu Albertich przy ul. 1 Maja 9 (dawniej Gottesbergerstraße 22), zabytkowej 222- letniej klasycystycznej rezydencji w samym sercu Wałbrzycha.
Na odwiedzających wałbrzyskie muzeum tego dnia czekają niespodzianki:

  • tego dnia Muzeum Porcelany będzie można zwiedzić bezpłatnie,
  • o godzinie 12.00 na gości czekać będzie przepyszny tort przenosinowy,
  • dzieciaki spotkają tego dnia Mikołaja i z nim będą mogły obejrzeć muzeum. Mikołaj będzie miał dla nich muzealne drobiazgi, a rodzice będą mogli za jego pośrednictwem przekazać maluchom podarki.

Do 24 stycznia 2024 na terenie muzeum podziwiać można dużą kolekcję świebodzickiego mistrza!

Muzeum w Wałbrzychu działa nieprzerwanie niemal 100 lat w Pałacu Albertich, i kolejne 18 lat w innej lokalizacji

  • Muzeum wałbrzyskie założono w 1908 roku przez Altertumsverein für das Waldenburger Gebirgsland (Towarzystwo Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej). Działało w nieistniejącym dziś budynku przy ul. Rycerskiej 6 (na tyłach obecnego budynku Limanowskiego 9). Liczyło 4 sale wystawiennicze m.in. zbiory miejskie, rolnicze i górnicze.
  • W 1926 roku opiekę nad Muzeum Regionalnym w Wałbrzychu przejął Zarząd Miejski w Wałbrzychu. Kolekcje przeniesiono do reprezentacyjnego pałacu Albertich (Albertihaus). Uroczyście otwarto je 6 grudnia.
  • Po wojnie zbiory wałbrzyskiego muzeum uporządkowano i przygotowane do ponownej ekspozycji. W 1947 roku nastąpiło uroczyste otwarcie muzeum dla publiczności.
  • W 1949 roku muzeum zostało upaństwowione i otrzymało nazwę Muzeum w Wałbrzychu, a jego wieloletnim kierownikiem został Eufrozyn Sagan.
  • W 1975 roku wałbrzyskie muzeum stało się Muzeum Okręgowego i objęło swym zakresem merytorycznym cały obszar nowo utworzonego województwa wałbrzyskiego (czyli o zasięgu pięciu powiatów: wałbrzyskiego, dzierżoniowskiego, świdnickiego, ząbkowickiego i kłodzkiego). Muzeum Okręgowe w Wałbrzychu posiadało kilka filii i oddziałów, mowa o muzeum byłego obozu Gross-Rosen w Rogoźnicy, dworze w Jaszkowej Górnej koło Kłodzka, skansenie w Kudowie-Pstrążnej (Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie-Pstrążnej), Muzeum Przemysłu i Techniki Ziemi Wałbrzyskiej.
  • W 1999 roku Muzeum w Wałbrzychu stało się gminną instytucją kultury.
  • W 2015 roku po remoncie swojej siedziby i nowej aranżacji sal wystawienniczych muzeum pełniące dotychczas rolę muzeum regionalnego zostało przekształcone w Muzeum Porcelany.

Na podstawie: https://muzeum.walbrzych.pl/historia/

Od 97 lat zapraszają do klasycystycznego pałacu. Najstarsza ...

Muzeum to leży w samym sercu starego Wałbrzycha

Zobaczcie też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na swiebodzice.naszemiasto.pl Nasze Miasto